בדיקת פוליגרף לעובד

ישנם תחומי עבודה רבים בהם העובדים חשופים למידע רגיש. למעשה, כמעט כל עובד חברה יכול לגרום לה נזק כלשהו. תהיה זו גניבת מזומנים, העברת מידע לחברה מתחרה, שוחד ספקים ומקרים אחרים, כל אלה הם נקודות תורפה של העסק שאותם עלולים עובדים לנצל על מנת להפיק רווח אישי או להתנקם בחברה מסיבה מסוימת.

כאשר עובד נחשד במעילה בתפקידו, אחד הפתרונות שעולים מיד לראש הוא ביצוע בדיקת פוליגרף לעובד. הפוליגרף הפך זה מכבר ל"מכונת אמת", ומבחינת מעסיקים רבים מדובר בפתרון קסם שמאפשר להם לגלות האם העובד דובר אמת או לא. כמובן שישנם מקרים בהם ישנה חשיבות באיתור עובדים שסרחו לא רק לשם טובת החברה. במקרים של עבודה ביטחונית רגישה, לדוגמה, איתור עובד כזה יכול להיות עניין של חיים ומוות.

מתי עושים בדיקת פוליגרף לעובד?

בדיקת פוליגרף לעובד היא תהליך מורכב, הן ברמה הפרקטית והן ברמה החוקית. הבדיקה עצמה יכולה להתאים בשלל מקרים, החל בחשד למעילה כספית וכלה בחשד לריגול מסחרי או פגיעה בנושאים ביטחוניים רגישים. עם זאת, יש לציין שהתהליך של בדיקת פוליגרף לעובד חייב להתבצע בשיתוף פעולה מלא של הנבדק. לא ניתן לכפות בדיקה על עובד שלא מעוניין בה, ובדיקה שבוצעה על עובד שלא חתם מרצונו על נכונותו לעבור אותה לא תהיה קבילה בבית משפט.

בנוסף, חשוב ליידע את הנבדק לפחות יום לפני הבדיקה על כוונתכם לשלוח אותו לעבור בדיקת פוליגרף, ולוודא שהוא נמצא במצב רפואי ונפשי מתאים. הבדיקה כוללת סדרת שאלות שאורכת כשעתיים, בה השואל והנבדק נמצאים לבדם בחדר. זה לא מתאים לכל עובד ולכן חשוב לוודא את כשירותו של העובד לעבור בדיקה כזו.

היכן ניתן לבצע בדיקת פוליגרף לעובד?

 לא כל אחד יכול לבצע בדיקת פוליגרף. על מנת לבצע את הבדיקה באופן מקצועי, עליכם לשלוח את הנבדק למכון פוליגרף מנוסה וותיק בתחום, לא לפני שווידאתם את מומחיותו של בודק הפוליגרף. בנוסף, ישנה חשיבות למיקום הבדיקה, שכן, נרצה את שיתוף הפעולה של העובד ולכן כדאי להקל עליו ולמצוא  מכון פוליגרף קרוב יחסית למקום מגוריו, או לפחות למקום שהגישה אליו נוחה, לדוגמה,אם מקום העבודה באזור המרכז, אך העובד מתגורר באזור ירושלים, אולי כדאי לשקול לשלוח אותו לבדיקה במכון פוליגרף בירושלים ולא באזור באזור המרכז.

הניסיון של הבודק הוא גורם מפתח בבדיקת פוליגרף. ודאי שמעתם שלל שמועות על היכולת של הנבדק להטעות בדיקת פוליגרף לעובד. בפועל, לא ניתן "לעבוד" על בדיקת פוליגרף שמבוצעת אצל בודק מקצועי ומנוסה. מקומות כאלה הם בעלי מיומנות כה גבוהה, עד שהם מסוגלים לאתר כל ניסיון להתחמק מהבדיקה במהירות רבה. ניסיונות של הנבדק להשתמש בסמי הרגעה, אלכוהול או כל שיטת התחמקות אחרת, יובילו לפסילת הבדיקה על ידי הבודק עצמו והנבדק יצטרך לחזור אליה שוב.

השארת תגובה