בדיקת פוליגרף – 3 סוגי שאלות

אמינות היא פרמטר חשוב בכל סוג של מסגרת, בין אם בעבודה, בצבא, במשפחה ואפילו במסגרות כמו קבוצות ספורט. אנשים רוצים וצריכים לסמוך על מי שנמצא איתם על מנת שיוכלו לבצע את המוטל עליהם מצד אחד, ולהיות סמוכים ובטוחים במי שאמור לעזור להם ולהיות איתם מצד שני. אמינות זה משהו שנבנה עם הזמן, אך חברות מקצועיות או גורמים צבאיים שרוצים לוודא אמינות יכולות לערוך בדיקת פוליגרף מקצועית אצל חברה שמתמחה בנושא. בדיקת פוליגרף עובדת בצורה מאוד פשוטה – היא בודקת את התנהגות הנבדק ונתוניו הגופניים בזמן שהוא עונה על שאלות מכל מיני סוגים, הנועדו לבדוק את אמינותו.

במהלך בדיקת פוליגרף הנבדק מחובר למספר אלקטרודות שבודקות בין השאר את רמת ההזעה, את קצב פעימות הלב ועוד מספר פרמטרים אשר אמורים לעבוד בצורה אחת כאשר אומרים את האמת, ובצורה אחרת, ואינטנסיבית יותר, כאשר משקרים. המדע אומר שהגוף מגיב בצורה מאוד בולטת כאשר אנשים לא אומרים את האמת, וזה כולל קצב פעימות לב מוגבר והזעה מוגברת. לכן, זה משהו שניתן לבדוק. עם זאת, חשוב לציין שהבדיקה אינה קבילה בבית משפט, במקרים של בדיקת אמינות בנוגע לפשע, מכיוון שהיא אינה אמינה במאה אחוזים, שכן יש אנשים שמסוגלים "לרמות" את השיטה.

סרק, השוואה ורלוונטיות

בבדיקת פוליגרף, כאמור, יש מספר סוגי שאלות שכדאי להבין את המשמעות שלהן. מרבית הבדיקות מתחילות עם שאלות סרק שנשאלות רק כדי לגרום לנבדק להרגיש בנוח ולתת יותר אמון בבדיקה עצמה. שאלות הסרק הן גם כלי שאמור לתת לבודק אינדיקציה לגבי השינויים הפיזיים אצל הנבדק בזמן שאלות. סוג שאלות נוסף הוא שאלות ההשוואה, שגם הן נועדו כדי לבדוק את תקינות הבדיקה מבחינת הבודק והנבדק, אם כי באמצעות שאלות נוקשות יותר כמו "האם השתמשת בסמים?", או "האם גנבת בעבר?". השאלות הללו מעלות את האינטנסיביות של הבדיקה ומכינות את הקרקע לשאלות רלוונטיות יותר.

השאלות הרלוונטיות הן שאלות נקודתיות ופרקטיות לנושא שלשמו הנבדק עובר את הבדיקה. הבדיקה יכולה להיות בנושא פשע, בגידה בין בני זוג, או כאמור כהכנה לפני כניסה למשרה, והתשובות יכולות להגדיר את האמינות של הנבדק בעיני דורש הבדיקה, בין אם מדובר באדם פרטי או בגוף עסקי. יש הרבה מאוד תתי קטגוריות של שאלות והחוקר יכול לקחת את הבדיקה לכל מיני כיוונים, ולהגיע לסוגים שונים של מסקנות. 

המטרה בבדיקה של מכון פוליגרף היא אינה לתפוס אדם על שקר, אלא להגיע לחקר האמת, לא משנה מה היא. לחוקר יש מספר שיטות וגם אם הנבדק מגיע מוכן או עבר בדיקה שכזו בעבר, אין באמת דרך לאדם הממוצע להתמודד והתשובה היא בדרך כלל מאוד חד משמעית. אמינות היא תכונה חשובה, ולכן אנשים צריכים לשמוח לעבור את הבדיקה ולהוכיח שהם אמינים בפני הבודקים.

השארת תגובה